Tenis Okulu

Tenis Sporu ve Tarihçesi

Kort adı verilen dikdörtgen bir saha üzerinde, iki ya da dört kişi ile oynan bir spordur. Tenis oyunu, 1873 yılında İngiliz Walter C. Wingfield tarafından başlatıldı. Başlangıçta çim sahalarda zevk için oynanan tenis, zamanla geniş çaplı turnuvaları yapılan bir spor halini aldı.

1877 yılında Londra’da yapılan ilk tenis turnuvasının ardından, zaman içinde ABD, Avustralya ve Kanada yayılarak yaygın bir biçimde oynanmaya başlandı. İlk profesyonel tenis karşılaşması ise 1926 yılında oynanmaya başlandı. Ülkemizde ilk tenis oyununu ise, İngilizler oynamıştır. 1900 yılında İstanbul’da bulunan İngilizlerin kendi aralarında düzenledikleri maçlarda üç yıl üst üste kazanana “Çelenk Kupası” verilmesi şartı ile turnuvalar düzenlediler. Ülkemizde düzenlenen ilk turnuvalarda Çelenk Kupasını alan ilk Türk tenisçisi Suat Subay’’dır. Ülkemizde yapılan turnuvalar sonrasında 1924 yılında, Türkiye Tenis Federasyonu kuruldu. Federasyonun kurulması ile ülkemizde farklı bir konum alan tenisin, yurt içi ve yurt dışı müsabakaları da düzenlemeye başlandı.

Ülkemizde düzenlenen tenis turnuvalarında birinci olan Suat Subay dan sonra da, Ülkemiz farklı oyuncular ile 1930 yılında ilk milli tenis karşılaşmasına katılarak Balkan Şampiyonu olmayı başarmıştır. Teniste uzun yıllar şampiyonluğu bırakmayan ülkemiz 1951-1965 yılları arasında aralıksız 14 yıl Türkiye Şampiyonu olan Nazmi Bari ise, bu alanda kırılması güç bir rekor kırmayı başarmıştır. Günümüze kadar Teniste farklı dallarda birçok başarıya imza atan ülkemizin, bu alandaki başarısı hala devam etmektedir.

Tenis Oyununun Esasları

23,77m uzunluğunda, 8,2 m genişliğindeki kort üzerinde isteğe göre iki (tek) ya da dört (çift) kişi ile oynanabilen teniste gaye, topun bir kez sekerek yada hiç sekmeden karşı taraftaki oyuncunun karşılayamayacağı bir şekilde atış yapabilmektir. Sahanın tap ortasında da 0,91m yükseklikte bir ağ bulunmaktadır. Topa vuruş şekilleri, servis ön ve arka sürüşler, küt inme ve vole olarak beş çeşittir. Ön ve arka sürüşler, topun yatay vuruşla karşı tarafa gönderilmesidir. Vole topu raket ile durdurulması iken, küt inme ise, yüksek gelen toplara sevis vuruşu şeklinde vurulmasıdır.

Oyunun Kuralları

Oyunun başlangıcı para atışı ya da raket çevirme yöntemi ile yapılır. İlk servis hakkını kazanan oyuncu, dip çizgisinin dış sağından, çapraz sağ servis atışı ile oyun başlatılır. Başarısız servis atışlarına Fault (hata) denir. Atılan serviste topun ağlara çarparak saha içine düşmesine let denilmekte ve lette servis yenilenmektedir. Bir servis içinde yapılan hatada tekrar servis hakkı verilir fakat hata ikinci kez de tekrarlanması durumunda puan karşı tarafa verilir. Servis atışı sırasında ayağın servis çizgisini geçmesine Foot Fault (ayak hatası) denilir. Bu hatada da ikinci servis hakkı verilir.

Oyunun Puanlaması

Tenis oyununda puanlama sistemi sayı, oyun, set ve maç olmak üzere dört şekilde sınıflandırılır. Oyunda topu karşı tarafa sekmeden geçiremeyen kaybederek, karşı tarafa puan kazandırır. Taraflardan birinin oyunu kazanabilmesi için dört sayı alması gerekmektedir. Puanlama 15-30-40 ve oyun olarak adlandırılır. Her oyunun 40 da eşitlenmesi durumunda son bir set daha yapılmaktadır.

Tenis Öğreniyorum

Tenis, raketle iki kişi ya da iki kişilik iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile içi boş lastik topu ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar. İlk olarak İngiltere’de 1800lerde oynanmaya başlayan oyun, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yaygınlaşmıştır. Tenis bugün bir olimpiyat sporu olup, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.

Tenis Nasıl Oynanır?

Tenis dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle betonda, balçıkta veya çimin üzerinde oynanır.Bazende toprak sahada oynandığı görülür.
KORTLAR
Tekler maçlarında kort 9 metre uzunluğunda ve 8.23 metre enindedir. Kortun eni çiftler maçlarında 10.97 metreye çıkartılır . Kortun etrafındaki azdan kalan alan ise oyuncuların uçan toplarını alabilmesi içindir. Kortun eninden gerilmiş olan net sınır çizgisini iki eşit parçaya böler. Net desteğin 1.07 metre kısalığında ve merkezin 914 milimetre altındadır.
KORT ÇİZGİLERİ
Tenis sahasının boyutları (feet olarak)Kortların genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir.
Kort Tipleri Üç ana türde kort vardır. Kortların yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak her topun yüzeye sekmesindeki hızı farklıdır. Bu da iki kişilik oyunlarda oyunun seviyesini etkileyebilir. En bilinen üç kort türü:
TOPRAK KORT – ÇİM KORT – SERT KORT
Bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde ederken bu oyunculara başarılı oldukların kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.
Toprak kortları ‘yavaş’ olarak tanımlanırlar çünkü top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere carptiktan sonra ani bir hizlanma olur. cunku toprak kortta oyuncular top-spin vuruslari tercih etmeleridir. Toprak korttaki maclar winner adi verilen sayi alan vuruslarin daha zor olmasi sebebiyle daha uzun surer. Sayilar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalmasi ya da cizgilerin disari atilmasi sonucu alinir . Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.
Sert ve çim kortlar daha “hızlı” yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.
NORMAL BİR PUANLIK OYUN
Oyuncular veya çiftler nette karşılıklı bir biçimde durur. Bir oyuncu servisi uygular ve netin karşısındaki oyuncu(lar) yani rakib(ler)i alıcıdır. Servis kortun iki yarısı arasından değişir.
Her bir puan için, servis atan kişi sınır çizgisinin arkasında, orta işaret ile yan çizgi arasında durur. Alıcı onun tarafındaki netten istediği yerde durabilir ama genellikle servis kutusunun arkasındadır. Alıcı hazırsa servisi atan kişi atar.
Meşru olarak top nete değmeden üstünden rakiplerinin çaprazı sahasına iner.Top eğer servis atarken dışarı çıkarsa aut olur ve servisi atan kişi puan kaybetmiş olur.

Şutlar

SERVİS
Court tennis de servis aşamaları sırasıyla ( sağ elli oyuncular için ); raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur. doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir. bu yükseltmede top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket, koldaki flexörleri çalılştırarak sırta kapalı şekilde alınır.. dirsekten, yukarıda doğru yükselen topa, omuzunda kuvvet yardımıyla vuruş uygulanır.. böylece vuruşun tamamlamasıyla raket sol ayak yanına doğru indirilir….
FOREHAND
Forehand de sağ kol raket tek elle tutulacak şekilde baş üstünden düzgün bir açıyla kol gergin bir şekilde geriye çekilir.Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur.Top gelirlen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde topa vurulur. topa vurulduktan sonra raket boyna çekilir ve çekilirken sol elle tutulur.
BACKHAND
Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. raket geriye çekildikten sonra yüzü karşıyı göstermelidir. rakt çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.
SMAÇ
Smaç servisin bir benzeridir top yüksekten gelinde smaç uygulanır.
VOLE
Vole yere sektirmeden file önünde vurulan toptur.

Tenis

Kendisine özgü raket ve toplarla, tenis kortu olarak adlandırılan özel sahalarda (toprak veya çim), iki kişi veya ikişer kişiden oluşan iki takım arasında oynanan bir spordur. Oyuncular raketleri ile tenis topunu, tenis oyun kuralları doğrultusunda ağ (net) üzerinden rakibinin sahasına (kort) atmaya çalışırlar.
İlk olarak İngiltere’de 1800 lerde ilk oynanmaya başlayan tenis, öncelikle İngilizce konuşulan ülkelerde yayılmıştır.
Tenis günümüzde bir olimpiyat sporu olmuştur, her seviyeden, her yaştan ve her ülkeden oyuncusu bulunmaktadır.

Tenis Kortları

Tenis, kort adı verilen dikdörtgen düz bir yüzeyin üzerinde genellikle çim üzerinde yada toprak sahada oynanır.
Tenis Kortu Ölçüleri, tekler maçlarında 23,77 metre uzunluğunda ve 8,23 metre enindedir. Tenis Kort Ölçüleri eni çiftler maçlarında 10,97 metreye çıkartılır. Tenis kortu etrafındaki fazlalık alanlar, oyuncuların saha dışına taşan topları alabilmesi içindir. Kortun eninden gerilmiş olan ağ sahayı iki eşit parçaya böler. Ağ yüksekliği desteklerde 107 santimetre ve merkezde 91,4 santimetre uzunluğundadır.
Kort genişliğini belirleyen çizgilere sınır çizgileri denir. Bunların ortasındaki küçük işaretin adı ise çilekeş çizgisidir.bu çizgilerin kalınlığı 5cm.dir

Tenis Kortu Türleri

Kortlar üç türdür. Yüzeyinde kullanılan malzemeye bağlı olarak, topların kort yüzeyinde sekme hızı farklıdır.
• Toprak Zemin Tenis Kortu
• Çim Zemin Tenis Kortu
• Sert Zemin Tenis Kortu
Tenis kortlarının yüzeylerinde kullanılan malzemelerin özelliklerinden dolayı, tenis topunun kortla teması ve sekme hızı farklılıklar gösterir. Bu yüzden bazı oyuncular belirli yüzeylerde daha başarılı sonuçlar elde eder. Bu tip oyunculara başarılı oldukları kortun uzmanı (örneğin çim kort uzmanı) denilir.
Toprak kortlar ‘yavaş’ olarak tanımlanırlar. Toprak kortlarda, top rakete gelene kadar hız kaybeder ondan sonra oldukça yükseğe zıplar ve yere çarptıktan sonra ani bir hızlanma olur, bunun nedeni toprak kortta oyuncuların top-spin vuruşları tercih etmeleridir. Toprak korttaki maçlar winner adı verilen sayı alan vuruşların daha zor olması sebebiyle daha uzun sürer. Sayılar genellikle oyuncularin basit hatalar denilen topun filede kalması ya da çizgilerin dişarı atilmasi sonucu alınır . Toprak kortlarında oynanan oyunlarda topun bıraktıği izler belirgindir.
Sert ve çim kortlar daha “hızlı” yüzeylerdir. Bu hız yapıldıkları maddeye göre değişir. Bu yüzeylerin özelliği kısa sıçrayışlardır. Bu kortlarda sert servis atan ve vuruşları sert olan oyuncuların avantajı vardır. Çim kortlarda topun sıçraması miktarı, çimin ne kadar sağlıklı ve ne sıklıkta biçildiğini gösterir.

Normal Bir Puanlık Oyun:

I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.

Tenis Vuruşları

Servis, Court tennis de servis aşamaları sırasıyla (sağ elini kullanan oyuncular için);
1- Raket ve top birbirine paralel şekilde elde hazır olur.
2- Doğru servis kutusuna alınan vücut pozisyonuyla birlikte top dikey alın hizasına yaklaşık 2 kol boyu yükseltilir.
3- Top raketle eş zamanlı birbirinden ayrılırken sağ eldeki raket, koldaki flexörleri çalılştırarak sırta kapalı şekilde alınır.
4- Dirsekten, yukarıya doğru yükselen topa, omuzudan kuvvet alarak vuruş uygulanır ve raket sol ayak yanına indirilerek vuruş tamamlanır.

Forehand:

Forehand vuruşunda, sağ kol raket tek elle tutulacak şekilde baş üstünden düzgün bir açıyla kol gergin bir şekilde geriye çekilir.Bu esnada bacaklar birbirine paralel olacak şekilde hafif bükük durulur. Gerilen raket aşağıdan giderek hafif bükülmüş dizin tam önünde durur, topa vurulur. Topa vurulduktan sonra raket boyna çekilir ve çekilirken sol elle tutulur.

Backhand:

Backhand vuruşunda geriye iki elle raket çekilir. raket geriye çekildikten sonra yüzü karşıyı göstermelidir. raket çekilirken dizler paralel bir biçimde hafif kırılmalıdır. topa dizin biraz önünde raket iki elle vurulmalıdır. raket topa vurulduktan sonra iki elle boyna çekilmelidir.

Tenis Turnuvaları

Teniste 4 büyük turnuva (Grand Slam) vardır.
• Avustralya Açık, 
• Fransa Açık (Roland Garros)
• Wimbledon 
• Amerika Açık
Amerika Açık Tenis Turnuvası, sert kortlarda,

Fransa Açık Tenis Turnuvası, toprak kortta,

Wimbledon, çim kortlarda,

Avustralya Açık, Sentetik Kortlarda oynanır.
Bu 4 büyük turnuva dışında başka turnuvalar da düzenlenmektedir.